top of page
Szukaj

Fizjoterapeuta uroginekologiczny – kim jest i w czym Ci pomoże?

Kamila Kuriata – trenerka zdrowia kobiet, wspaniała, pełna energii kobieta, ekspertka, która wsparła mnie merytorycznie podczas przygotowywania notatniko-poradnika dla kobiet w ciąży – podzieliła się najważniejszymi informacjami na temat pracy fizjoterapeuty uroginekologicznego.Czym różni się fizjoterapeuta ogólny od tego uroginekologicznego?

Fizjoterapia uroginekologiczna jest to dziedzina (specjalizacja) w fizjoterapii, która powstała stosunkowo niedawno. Sposób działania i metody terapii są podobne, aczkolwiek fizjoterapeuta uroginekologiczny ukierunkowany jest na zdrowie kobiet. W swojej praktyce skupia się na kobiecych problemach: od bolących miesiączek, braku orgazmów, aż po nietrzymanie moczu czy obniżenie narządów rodnych. Zarówno kobiety młode, w ciąży, po porodzie jak i w okresie menopauzy mogą udać się do takiego specjalisty. Dlatego jeżeli zmagasz się z trapiącymi Cię problemami w obrębie narządów rodnych, miednicy i jamy brzusznej – nie zwlekaj!Jak wygląda wizyta?

Wizyta przebiega bardzo podobnie jak u normalnego fizjoterapeuty. Na początku przeprowadzany jest bardzo szczegółowy wywiad dotyczący życia pacjentki. Przeważnie padają pytania o ciąże, porody, miesiączki, współżycie, higienę w toalecie, ogólny stan zdrowia, dolegliwości bólowe, aktywność fizyczną itd. Wywiad w pracy każdego fizjoterapeuty jest kluczowy, dlatego musisz być przygotowana na opowieści ze swojego życia. Ważne, abyś w trakcie takiej rozmowy nie kłamała! Nie wstydź się i powiedz wszystko co Cię trapi – w końcu jesteś u specjalisty, który może Ci pomóc.

Następnie czas na testy, ale bez stresu – do nich nie musisz się przygotowywać ;) Testy mają za zadanie jeszcze bardziej przybliżyć fizjoterapeucie Twój stan zdrowia. Pozwalają one potwierdzić albo wykluczyć możliwe problemy. Przeważnie na takiej wizycie sprawdza się również postawę pacjentki i wykonuje się badanie palpacyjne per vaginum (przez pochwę) lub per rectum (przez odbyt) oraz badanie obrazowe USG. Brzmi to strasznie, ale nie ma się czego bać. Wszystkie działania fizjoterapeuty poprzedzone są szczegółowym objaśnieniem, a także pytaniem o Twoją zgodę.

Następnie fizjoterapeuta uroginekologiczny przechodzi do terapii, która jest uzależniona od problemu oraz dostosowana pod pacjentkę. W trakcie wizyty możesz wynieść dużo wiadomości na temat Twojego zdrowia oraz wskazówek, jak o nie dbać.Kiedy warto się skonsultować?

Zawsze jest odpowiedni czas na wizytę. Przede wszystkim udaj się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, kiedy tylko zauważysz u siebie niepokojące objawy, odczuwasz dyskomfort lub ból w okolicach miednicy. Fizjoterapia uroginekologiczna jest bardzo ważna w okresie związanym z ciążową, ponieważ wtedy ciało drastycznie się zmienia. Warto wtedy sprawdzić swój organizm oraz poznać zalecenia i wskazówki dotyczące tego, jak najlepiej o niego zadbać w poszczególnych etapach ciąży oraz jak przeciwdziałać dolegliwościom bólowym. Wizyta po porodzie jest wręcz wskazana!Jakie problemy pomaga rozwiązać fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się zdrowiem kobiet skupionym głównie w obrębie miednicy mniejszej. Pomaga zwalczać problemy takie jak:

 • nietrzymanie moczu/kału/gazów,

 • naglące parcie na mocz,

 • trudności z oddaniem moczu,

 • obniżenie narządów rodnych,

 • ból w trakcie stosunku,

 • brak satysfakcji seksualnej,

 • bolesne miesiączki,

 • rozejście mięśnia prostego brzucha,

 • ból w okolicy intymnej, w obrębie miednicy lub kości ogonowej,

 • stan po zabiegach ginekologicznych,

 • stan przed, w trakcie ciąży i po porodzie.


Jakie było Twoje najciekawsze doświadczenie w pracy z pacjentkami?

Miałam kiedyś pacjentkę, która zdecydowała się przyjść na wizytę po 15 latach od porodu. Przez cały ten czas miała problemy z trzymaniem moczu, przez co codziennie wychodząc z domu, zabierała ze sobą kilka par spodni – na wypadek gdyby musiała się przebrać. Niestety często z nich korzystała. Tak długo zwlekała z umówieniem się na wizytę, ponieważ nie wierzyła, że jej problem można rozwiązać, a poza tym się tego wstydziła. Ale dla nas najważniejsze jest zdrowie i komfort naszych pacjentów – jesteśmy po to, żeby pomagać! Okazało się, że po zaledwie miesiącu wspólnej pracy stan mojej pacjentki znacznie się poprawił i nie były jej potrzebne tak często dodatkowe spodnie! Oczywiście ciężko naprawić w krótkim czasie to, co było zaniedbane przez tyle lat, ale najważniejsze jest to, że wygoda życia znacznie wzrosła, a dalsza praca przyniosła kolejne pozytywne efekty.Jeśli jeszcze nie byłaś na wizycie u fizjoterapeuty uroginekologicznego, ogromnie Cię zachęcam do skorzystania. Jak widać, zawsze jest odpowiedni moment na wizytę i nie warto tego odkładać!


Odwiedź profil Kamili Kuriaty w mediach społecznościowych i bądź z nami w kontakcie!


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page