top of page

Korekta tekstu

Czy wiesz, że dobrze napisany tekst
stawia Cię w roli profesjonalisty
i eksperta?

korekta.jpg

Nazywam się Dorota Kopeć. Jestem autorką notatniko-poradnika dla kobiet w ciąży oraz korektorką tekstów. 

Od własnej książki do korekty tekstu

Jak wspieram
Image by Beatriz Pérez Moya

Przygotowania mojej książki uzmysłowiły mi, jak wielką przyjemność sprawia mi praca z tekstem. Język polski jest niesamowity. Kryje w sobie tak wiele nieoczywistych połączeń i odmian, że poprawne używanie go może stanowić nie lada wyzwanie. A to daje nam ciągle możliwość nauki.
 
Przygodę z korektą tekstu rozpoczęłam uczestnictwem w Akademii korekty tekstu organizowanej przez Ewę Popielarz (link do odcinka podcastu z moim udziałem znajdziesz tutaj). Dzięki niej na nowo pokochałam poprawną polszczyznę, a upiększanie tekstów zaczęło sprawiać mi ogromną satysfakcję.

Współpraca

Jak pracuję?

Dotychczas w większości pracowałam nad tekstami blogowymi i sprzedażowymi (na strony internetowe). Miałam również przyjemność redagować bajkę oraz prace magisterską i doktorską. Jednym z moich ostatnich dużych projektów był e-book pt. „Neurony Szaleją”.
Najczęściej podczas pracy korzystam z programów Word i Pages. Używam trybu śledzenia zmian – jest to bardzo wygodny sposób na kontrolowanie wszelkich naniesionych poprawek.
Ponadto stosuję komentarze i wyróżnienia, aby zwrócić uwagę autora na szczególne fragmenty i wspólnie dopracować tekst.
Nad dokumentami w formacie PDF pracuję w programie Adobe Reader. Tutaj również w przyjemny sposób precyzyjnie mogę nanieść poprawki i komentarze.
 
Jeśli tworzysz projekt w Canvie lub Google Docs – chętnie Ci w tym pomogę!
Zanim zaczniemy współpracęproponuję przygotowanie redakcji/korekty fragmentu tekstu. Na podstawie takiej próbki mogę wycenić zlecenie, a Klient ocenia, czy odpowiada mu taka forma.
Po zakończeniu współpracy wystawiam fakturę VAT.
 

Czym różni się korekta od redakcji?

Można przyjąć, że redakcja to pierwsze czytanie po autorze. I być może jedyne – szczególnie w przypadku tekstów internetowych, które nie wymagają dodatkowego formatowania i składu, a autorowi zależy na tym, aby zostały jak najszybciej przygotowane do publikacji. Pozostałe dzieła (np. książki czy e-booki) zazwyczaj oprócz redakcji poddawane są również korekcie, a po składzie (przygotowaniu projektu) – także rewizji.
Każdy profesjonalny korektor zwraca uwagę nie tylko na tzw. literówki czy przecinki, ale „opiekuje się” całością treści.
 

Dlaczego korekta tekstu jest istotna?

Publikując treści, chcesz przedstawić się jako ekspert. Zadbaj zatem o to, żeby nie tylko wiedza płynąca z Twoich artykułów zachęcała potencjalnych klientów, ale także sposób, w jaki im ją przedstawiasz. Z własnego doświadczenia wiem, że nawet znając dobrze język polski, bardzo łatwo przeoczyć błąd we własnym tekście! Z pomocą nadchodzi kolejna para oczu :)

 

2

Poznaj podstawowe zagadnienia

 
zzs – to podstawowa jednostka w pracy korektorów, czyli znaki ze spacjami – są to zatem wszystkie znaki (również te niewidoczne) zawarte w tekście – na podstawie ich liczby wycenia się zlecenie, chociaż nie jest to jedyne kryterium
 
strona znormalizowana – przyjęło się, że jedna znormalizowana strona to 1800 znaków ze spacjami
 
arkusz wydawniczy – analogicznie do strony znormalizowanej – to 40 000 znaków ze spacjami
 
znaki niedrukowalne (zwane też białymi) – użyte w tekście znaki, które po wydruku nie mają symboli (np. spacje, entery, tabulatory). W trakcie pracy wyświetlają się jako kropki czy strzałki, o ile oczywiście ich podgląd został włączony

 

1

 

3

Sprawdź, jak mogę Cię wspierać

bottom of page