top of page
Szukaj

5 obszarów, o które warto zadbać zanim zajdziesz w ciążę + bonus

Kochane Kobiety, ostatnie tygodnie nie są dla nas łatwe. To wiemy. Część z Was pewnie ze smutkiem odłoży planowanie dzidziusia na lepsze czasy - i uważam, że z wielu powodów jest to rozsądne. Ale jak wszyscy dobrze wiemy, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło (taką mam przynajmniej nadzieję, że i teraz się to sprawdzi). Dlatego przygotowałam listę spraw, o które powinnyście zadbać, zanim zaczniecie przygodę z rodzicielstwem. Niektóre punkty są bardzo oczywiste, ale to właśnie o nich często zapominamy. Wielu z nich nie da się teraz zrealizować, jak na przykład wizyty u lekarzy, ale liczę na to, że już niedługo wszystko wróci do normy!

Życzę miłej lektury i oczywiście dużo zdrowia! <3
  • Zadbaj o swoje zdrowie

Może Ci się to wydawać oczywiste i banalne, ale naprawdę prześwietlenia, tomografy i zabiegi w znieczuleniu, a także wiele różnych kuracji nie jest wskazanych podczas ciąży i karmienia piersią. Zatem na co zwrócić szczególną uwagę?

Ginekolog to oczywiście pierwszy kierunek. Powinien poinformować cię jak najlepiej się przygotować do ciąży (np zalecić przyjmowanie kwasu foliowego, wykonanie badania cytologicznego, usg piersi i narządów rodnych). Następnie proponuję wizytę u stomatologa i wyleczenie zębów jeśli jest taka konieczność. Kolejnie wizyta u fizjoterapeuty, który skoryguje błędy postawy i wskaże obszary, nad którymi warto popracować, aby nie przemęczać ciała podczas ciąży oraz najlepiej przygotować się na poród drogami natury. (W moim przypadku zalecane jest prześwietlenie okolic miednicy, ponieważ już w 3 miesiącu drugiej ciąży dopadł mnie bardzo intensywny ból bioder i lędźwi. Ale z tym oczywiście muszę poczekać jeszcze kilka miesięcy.) Dobrym pomysłem może być tez wizyta u dermatologa - sprawdź pieprzyki i znamiona, a jeśli cierpisz na inne problemy skórne może uda się jakoś je złagodzić lub wyleczyć (np. kurzajki). Możesz także pomyśleć o wizycie u gastrologa, który może zlecić np badanie krwi pod kątem raka (tzw. markery), poziom bilirubiny (kondycja wątroby) i inne wskaźniki, a także usg jamy brzucha, żeby np wykluczyć kamienie w nerkach czy pęcherzyku żółciowym. Wizyta u okulisty czy endokrynologa prawdopodobnie i tak czeka Cię podczas ciąży, ale jeśli długo lub nigdy nie byłaś, również możesz umówić się na wizytę wcześniej.


  • Zadbaj o swój związek

Nie chcę nikogo pouczać, ale jeśli wasz związek pozostawia wiele do życzenia, to nie licz na to, że dziecko go uleczy. Wręcz przeciwnie. Znam kilka par, które decydując się na dziecko miało nadzieję na poprawę relacji. Niestety – dziecko to ogromny obowiązek, presja i zmęczenie. Kiedy pojawia się dziecko trzeba działać jak najlepiej zgrany zespół. Oczywiście uczymy się siebie nawzajem w nowych sytuacjach, poznajmy też sami siebie, ale bez zaufania i przyjaźni będzie bardzo ciężko. I przykro.


  • Zadbaj o swoją przestrzeń

Dom, to miejsce, w którym zawsze powinien panować porządek. Jeśli już osiągnęłaś ten stan – gratuluję! Przygotuj się jednak na to, że w niedalekiej przyszłości twój idealnie zaplanowany salon może zapełnić się zabawkami, smoczkami i pieluchami, a kuchnię ogarną wyparzacze do butelek, puszki mleka modyfikowanego lub po prostu brudne naczynia, których nikt nie ma czasu umyć. Sterta brudnych ubrań sama z chęcią weszłaby do pralki, żeby tylko mógł jeszcze ją ktoś włączyć. Tak, pojawienie się dziecka, to totalny chaos i zmiana priorytetów. Oczywiście nie zawsze jest aż tak drastycznie, ale jeśli nie zapanujesz nad swoim domem wcześniej, to później może być już tylko trudniej. Szkoda wtedy czasu na przeszukiwanie "maneli". Dom, to miejsce, gdzie wszystko powinno mieć swoje miejsce.


  • Zadbaj o swój wygląd

Nie tylko niektóre badania, ale także wiele zabiegów kosmetycznych nie jest wskazanych w trakcie ciąży. Dlatego jeśli planujesz inwazyjne zabiegi lub kuracje – zrób to zanim zajdziesz w ciążę. To, co według mnie bardzo poprawiłoby mój komfort to depilacja laserowa nóg i okolic bikini. Bardzo żałuję, że nie dopilnowałam tego przed drugą ciążą. Dopiero teraz przypomniałam sobie jak to jest mieć tak duży brzuch ;)


  • Zadbaj o swój rozwój

Będąc w ciąży niekoniecznie będziesz mieć czas i ochotę na czytanie mądrych treści czy wyjścia na wydarzenia kulturalne. Ja w pierwszej ciąży czułam się tak źle, że jedynym sensownym zajęciem było dla mnie rozwiązywanie krzyżówek. Prawda, że raczej mało odkrywcze? Druga ciąża też nie była dla nie łaskawa, szczególnie pierwszy trymestr. Jeśli chcesz jednak móc dalej utrzymać bystrość umysłu, przygotuj sobie książki, jakie chciałabyś przeczytać lub listę konkretnych gazet, które lubisz czytać. Jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego, zacznij zgłębiać temat już wcześniej. Tak żebyś nie musiała szukać źródeł wtedy kiedy nie będziesz miała na to siły.


  • BONUS: Ciesz się swobodą

Wykorzystaj czas, który masz. Patrz w lustro i strój się. Doceń to, że możesz w spokoju pomalować paznokcie, ugotować coś pysznego (i bez obaw zjeść na przykład sushi, surową szynkę parmeńską, czy ser z niepasteryzowanego mleka), pooglądać serial, ponudzić się. Wziąć długą kąpiel, spać całą noc bez wstawania, czytać książki, pić wino wieczorem na balkonie, zrobić coś kreatywnego, nauczyć się czegoś nowego. Mieć w domu porządek.

Mam nadzieję, że już niedługo znów będziemy mogli spotykać się z przyjaciółmi, chodzić do kina i teatru, na imprezy, na treningi. Spacerować wolnym krokiem, patrzeć w niebo, opalać się.


Ciesz się tym, że masz coś, czego innym czasem brakuje :)


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page